Tiroid

TİROİD HASTALIKLARI

Tiroid bezinden
1-Kalsitonin
2-trioksin salgılanır..

Trioksinin %7si aktif  T3 , %93 ü pasif T4 tür. Bu hormonlar trioglubuline baglanarak depolanırlar ve bu depolanmış tiroid hormonları 3 ay kadar vücudu idare eder..Kanda tiroid hormonu azalınca hipotalamustan TRH sonra hipofizden TSH salgılanır ve tiroid bezinden hormon üretilmeye başlar…Mekanizmamız bu temelde..Peki hashimatoda ne oluyor? Çeşitli inflamatuar ve kronik sorunlardan dolayı ( birazdan nedenlere değineceğiz) hastada otoimmun bir tablo olusuyor ve tiroid bezi inflamasyona uğruyor ve Hashimatoda baslangıcta ilk antikor seviyeler yükselir ki tedaviye aslında en verimli evre burasıdır.TSH VE T3 T4 seviyeleri normaldir.Bu noktada müdahale edilen hastalardaki iyileşme çok yüz güldürücüdür SONRA İSE TSH SEVİYELERİ YÜKSELİR AMA T3 ve T 4 seviyeler normaldir.Subjlinik tiroididir ve gene güzel müdahele ile toparlanma saglanır..Eğer tedavi edilmez ise T3 ve T 4 de düşer ve net hipotroidi tablosu olusur

HASHİMATO NEDENLERİ

1-BESLENME YANLIŞLARI
2-GIDA İNTOLERANSLARI
3-DİSBİYOZİS-SİBO-BAGIRSAK GECİRGENLİĞİNİN BOZULMASI
4-AĞIR METALLER
5-KRONİK STRESS
6-KRONİK TOKSİTİTE
7-GENETİK
8-VİTAMİN VE MİNERAL EKSİKLİKLERİ
9-HAREKETSİZLİK,SEDANTER YASAM
10-UYKU BOZUKLUKLARI
11-ÇEVRESEL BOZUKLUKLAR
12-KRONİK ENFLAMASYON ODAKLARI ( tonsillit-diş enfeksiyonları-vicuttaki enfeksiyon odakları )
13-İYOT EKSİKLİĞİ
14-D VİTAMİN EKSİKLİĞİ
15-KRONİK ENFEKSİYONLAR ( EBV-H PYLORİ -HERPES VİRUSLE )
16-D VİTAMİN EKSİKLİĞİ
17-SELENYUM EKSİKLİĞİ

Bunlardan biri ya da birçoğunu birleşimi sonucu bagısıklık sistemimizi baskılayan bir tablo olusmaya baslar Bu kronik inflamasyon tablosunu özellikle tetikleyen duygusal ve fiziksel durumlar da vardır!

 • EV,OFİS KÜFLERİ VE AKARLARI
 • AMALGAM DOLGULAR
 • DİĞER CİVA KAYNAKLARI ( ton balığı-agır metal içeren deniz ürünleri ) ÇİNKO EKSİKLİĞİ
 • B12 EKSİKLİĞİ
 • PESTİSİTLER,BÖCEK İLAÇLARI,DDT
 • AİLEDE ÖLÜM
 • KALP KIRILMASI
 • BİR YAKININ BAKIMININ ÜSTLENMESİ
 • VİRUS DOSTU KİMYASAL İLAÇLAR
 • FAZLA KULLANILAM KİMYASAL İLAÇLAR
 • HORMONEL DEĞİŞİMLER
 • MADDE BAĞIMLILIĞI
 • PARASAL KAYGI
 • FİZİKSEL TRAVMALAR
 • KİMYASAL HALI TEMİZLEMELER
 • YENİ BOYANMIS DUVAR BOYASI
 • HAVUZ YÜZMELERİ
 • UYKUSUZLUK
 • BÖCEK ISIRIKLARI

TİROİD BESİNLERİ

TİROİDE İYİ GELEN BESİNLER

1-ENGİNAR
2-ALEO VERA


3-ELMA
4-ROKA
5-KUSKONMAZ
6-ATLANTİK DENİZ YOSUNU
7-AVAKADO
8-MUZ
9-FESLEĞEN
10-YABAN MERSİNİ
11-AHUDUDUDu
12-BÖĞÜRTLEN
13-ÇİLEK
14-KARNABAHAR
15-KEREVİZ SAPI
16-KİŞNİŞ
17-HİNDİSTAN CEVİZİ
18-LAHANALAR
19-SALATALIK
20-HURMA
21-FENNEL
22-İNCİR
23-SARIMSAK
24-ZENCEFİL
25-KENEVİR TOHUMU
26-KALE
27-LEMON
28-LİME
29-MARUL
30-MANGO
31-BREZİLYA FINDIĞI
32-BADEM
33-CEVİZ
34-KAJU
35-SOĞAN
36-PORTAKAL
37-MANDALİNA
38-PAPAYA
39-MAYDONOZ
40-ARMUT
41-NAR
42-PATATES
43-TURP
44-HAM BAl
45-SUSAM
46-ISPANAK
47-FİLİZLER
48-KABAK
49-TARLI PATATES
50-KEKİK
51-DOMATES
52-ZERDECAL
53-TERE
55-KİRAZ
56-BEZELYE
57-KAYISI
58-BRÜKSEL LAHANASI
Not: siz sormadan cevap vereyim guatrojenik besinler var burda hocam aaa bunlar iyi gelmiyorları duymayayım Artık guatrojrnik besinler olarak gecen lahanagiller ailesi vb sebzelerin aksine tiroidi iyileştirdiği ve tiroidin cok ihtiyacı olan fitokimyasalları içerdiği bircok çalışma ile ispatlandı) ( burada bakınız bilim nankördür diyorum! İyotun tiroide iyi gelmesi gibi ( evet iyi geliyor! ) bu da tam tersi aşılandı insanlara! Hala gene de korkuyorum yemem diyorsanız az az haftada bir iki hafta bir şeklinde ya da konuya hakim bir doktor kontrolünde baslayabilirsiniz
not:gıdaların çoğu @medicalmedium dan alınmıştır bircok calısma ve makale ile kontol edilmiş ve desteklenmiştir

TİROİD DESTEKLERİ

Tiroid tedavisinde altta yatan nedenleri tedavi etmeyi tamamladiginizda iyilesmeye dogru yol alirsiniz…Bunun icin de altta yatan vitamin ve mineral eksikliklerini tamamlamak tiroid isleyisi icin en onemli paramatrelerden biridir..Bunun disinda kisinin durumuna ve ihtiyacina gore takviyeler belirlenir..

KULLANILABILECEK TAKVIYELER

1-B12 VITAMINI
2-CINKO
3-SELENYUM
4-SPIRULLINA
5-CATS CLAW
6-IYOT
7-ESTER C
8-ASHWAGANDA
9-L LYSINE
10-MEYAN KOKU
11-CHAGA MANTARI
12-GUMUS HIDROSOL
13-L TYROSINE
14-MELISSA TENTURU
15-5 MTHF
16-ISIRGAN OTU
17-EPA-DHA
18-MANGANESE
19-CURCUMIN
20-CHROMIUM
21-D VITAMINI
22-ELDERBERRY
23-SIBIRYA GINSENGI
24-COPPER
25–BLADDERWRACK
26-ARPA CIMI

Bu takviyelerin bir doktor kontrolunde ve kisinin eksikliklerine;ihtiyaclarina gore ayarlanmasi uygundur

TİROİD YASAKLARI

TİROİD HASTALIKLARI BESLENMESİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN YASAKLAR NELERDİR?

Öncelikle bu listeyi yazdıktan sonra ee daha ne yiyeceğim ben demeyin;vücudunuz tiroidleriniz kendini toparlayana kadar bazı durumlarda da hayat boyu dikkat etmeniz gerekmektedir! Cagimizda hastaliklarla savasmak tek bir koldan degil cok koldan olmali..yani beslenme,uyku,stress,cevre duzenlenmesi,yasam sartlari,genetik vs vs hepsiyle savasiyoruz..bu savasta elimiz nekadar saglam olursa okadar hizli ilerleyebiliriz

YASAKLAR

1-GLUTEN
2-SOYA
3-MISIR
4-YUMURTA ( evet listede en cok itiraz buna olacak sanirim;bircok arastirma en kaliteli yumurtayi bile yeseniz inflamasyon sureci olusturdugu ve tavuk ve yumurtadaki normal hormonlarin bile-genetigi ile oynanmis ve hormon tedavisi gormusun bile disinda- tiroid frekanslarini ve hormon dengesini bozabilecegini göstermis ) ( yumurtanin fazlasi ayrica lenfatik sistemde tikanikliga neden olabilir,asiditeyi arttirabilir,vucuttaki bircok patojen bakteri ve viruusun ise yumurta icerigindeki hormonlar ile agreve oldugunu gosteren calismalar mevcut )
5-KANOLA YAGI
6-SUT VE SUT URUNLERI ( burada ise tamamen kesmek ile miktarlari azaltmak arasinda karsilastirmali deneyler yapilmis ve tamamen kesen bireylerin iyilesme parametrelerinde ciddi olcude fark gorulmus..Ben sutu sut olarak tuketmemenizi daha onceki postlarda aciklamistim;yogurt ve peynir yiyecekseniz ise maya intoleransina mutlaka bakmak lazim ki otoimmun hastaliklarda maya ile gluten ayni kefede nerdeyse…) ( hayatinizdan tamamen cikartamiyorsaniz bile miktarina dikkat ederek hayat kalitenizi arttrabilir, iyilesmenizin önünü acabilirsiniz )
7-YAPAY TADLANDIRICILAR VE AROMALAR
8-MAYA INTOLERANSINA BAGLI MAYA
9-MSG-ASPARTAM-SULFIT ICEREN TUM GIDALAR
10-TAVUK (Burada tavugun kalitesi onemli diyen ( yani hormonal ve antibiyotik tedvaisi gormemis dogal ortamda yetisen gezen tavuk ) calismalar da mevcut ; tiroid dogal tavuktan gelen dogal hormon aktarimi ile frekans ve uretim bazinda etkilenir diyen calismalar da..SAHSI GORUSUM : Gunumuzde tavuk hicbirzaman yenmemeli ! ayrıca test yaptığım çoğu insanda da intolerans cıkmaktadır

TİROİD HORMONLARINI DÖNÜŞÜMÜ

Tiroid hormonlarının dönüşümünde yukarıdaki şekildeki gibi T4 ün aktif olan T3 e çevrilmesinde selenyum çok önemlidir! Çünkü T4’ün aktif T3’e çeviren deiyonidaz 2 enzimi, selenyum bağımlı iken; deiyonidaz 3 enzimi, selenyum bağımlı değildir. Selenyum eksikliğinde aks deiyonidaz 3 enzimine doğru kayacak ve aktif T3’ünüz üretilmeyecektir!!! Selenyum ölçümünde en önemli laf bulguları kan değerleri ölçümü olsa da o bile her zaman doğru olmayabilir!!! Kan değerlerinde selenyumu eksik olanlar mutlaka desteklenmelidir. Ama selenyum eksikliği laboratuvarla net saptanamamış ama klinik olarak bulgu veren vakalarda da selenyum desteği düşünülebilir. Hastanın her zaman klinik bulguları ön plandadır!!!

TİROİD HASTALARINDA ADRENAL SİSTEM

Stres varlığında vücudunuzdan sürekli olarak kortizol salgılanacaktır. Bu kortizol hem TRH hem de TSH salgısını baskılar. T4 hormonunun aktif olan T3’e çevrilmesini engeller aksine reverse T3’e (rT3) dönüşmesine neden olur!
Yukarıda şekilde de anlayacağınız gibi uyaranlar böbrek üstü bezinin kortizon ve adrenalin üretmesine şeklin sağ tarafına doğru kaymıştır!
Bu ne mi yapar peki?
HİPOTİROİDİ!!!!
Vücudunuzda tiroid bezinizin ürettiği prohormon olan pasif T4 üretimi azalır! Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi kortizol hem TRH hem de TSH salgısını azaltır! Diyelim ki T4 tiroid bezinden üretildi! Ama aynı stres T4’ün aktif tiroid hormonu olan T3’e dönüşmesini de engelliyor! RT3’e dönüşmesine neden oluyor!
rT3 dediğimiz ne peki? Vücudunun kıtlık hormonu! Gaz pedalı! Enerji yokken vücut stres altındayken vücudu korumak için var olan bir hormon! rT3 arttıkça metabolizma yavaşlıyor! Eee ne oldu o zaman= HİPOTROİDİ!
Metabolizma yavaşlarsa ne olur?
Her türlü sistem aksar! Üreme sistemi, termoregülasyon (ısı ayarlama), kilo (enerji durumu), hücre devamlılığı!!!
BASİT BİR TABLO İLE STRESS = HİPOTROIDI anladık mı? Stres yönetimi bu yüzden tüm hastalıklarda önemli, hele ki tiroid hastalıklarında çok çok önemli!!!

TİROİD HORMONU ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ OLANLAR

Vücudunuzun tiroid hormon üretimi için gerekli olan vitamin ve mineraller bunlardır. Bunların eksikliğinde hormon üretimi yeterli olmayacaktır. Kişiye göre semptomlarını ve laboratuvar bulgularını göz önünde bulundurarak öncelikle beslenme kaynaklı, eğer yeterli gelmezse supplementasyon olarak yerine koyma şeklinde bunlar tamamlanmalıdır.

Bir yanıt yazın