Beden Zihin Ruh Bütünlüğü

“Sağlığınız dört ayaklı bir masaya benzer ve her bir ayak, sağlıklı olmak için gereken ihtiyaçları temsil eder: stres yönetimi, beslenme, uyku ve egzersiz.”

Hastalıkların tek bir nedeni yoktur. Akut ya da kronik hastalıkların altında mutlaka aynı anda birden çok neden yatar. Bir ya da birkaçının beraberliği sonucu hastalıklar oluşur. Nedenlerin tümüne odaklanmak daha sağlıklı bir yaşamın da anahtarıdır.

Vücudumuzun bir sistem olduğunu anlamak ve bu sistemi bozan ya da bozabilecek etmenleri görmek ve onu dengesine kavuşturmak, hem yaşamınıza hem de sağlığınıza bütüncül bir pencereden bakmakla mümkün. Beden, zihin, ruh ve tüm mekanizmalara odaklanmak size hayatınızla ilgili kalıcı çözümler sağlayacaktır.

Dr. Melek Vuslat Özdoğan’ın, “Bütüncül Bakış Açısı” ile kaleme aldığı Sağlık Paradoksları, hastalıkların kök nedenlerine ışık tutmanın yanı sıra yaşam kalitesini artırmak isteyen okurlar için de gerçek bir kaynak kitap.

“Beslenme, masanın dört ayağından biridir. Uyku ne kadar etkiliyse beslenme de o kadar etkilidir. Beslenme ne kadar etkiliyse egzersiz de o kadar etkilidir. Egzersiz ne kadar etkiliyse stres yönetimi de o kadar etkilidir. Diğer hiçbir ayağa odaklanmadan sadece birinde yaşam tarzınızı değiştirirseniz, sağlıklı yaşam konusunda eksik ilerliyorsunuz demektir.”