Dondurulmuş Brokoli / Taze Brokoli

Half of my library are old books because I like seeing how people thought about their world at their time.

Artık ara ara sizlere bu şekilde karşılaştırmalı bilgiler sunacağım.Genelde bana çok sorulan sorular üzerinden özellikle size böyle spot bilgiler vermek faydalı olacak sanırım.

Dondurulmuş gıda tüketimim açıkçası benim bile çok, çünkü taze olanların hemen çok çabuk bozulması ve her mevsimde her gıdayı bulamamak ve bulmak istememden dolayı dondurulmuş gıdalar tüketiyorum. Dondurulmuş alırken de organik olmasına mümkünse dikkat ediyorum. Ama gıdalar arasında dondurulduğunda değişkenlik oluyor mu? Bu her besinde değişiyor; bazı besinlerde değer kaybı olurken bazı besinlerin etkinliği bile artıyor. Artık ara ara sizlerle bu besinleri paylaşacağım.

Bugünkü konuğumuz BROKOLİ!

En sağlıklı saydığım gıdalar arasında sayılan bu sebze maalesef sadece kış ayında taze olarak bize doğa tarafından sunuluyor, ben de beslenmemde yer alabilmesi için yazın da dondurulmuşunu tercih ediyorum.

Brokoli dondurulduğunda;

  • İçindeki birçok vitamin ve mineral donduruldukça artmaktadır! (VİTAMİN A-B2-C)
  • İçindeki “SÜLFORAFAN” azalmaktadır. Azalmasının nedeni onu oluşturan enzimlerin etkisinin azalmasıdır. Sülforafan önemlidir, çünkü bu madde antiinflamatuar özellik göstermektedir. Ama ısıtmak da aynı derecede brokolideki enzim yapıyı bozarak sülforafanı azaltmaktadır.

DİKKAT! Peki bu yüzden dondurulmuş brokoli yemeyelim mi? Bunun bir çaresi yok mu? Tabi ki var!!

  • TURP, HARDAL TOZU, KİMYON dökerek sülforafan enzimlerini aktifleştirebiliriz.
  • İçindeki FOLAT azalmaktadır. Ama şunu belirtelim oda sıcaklığında bekleyen bir brokoli bir haftada %56 oranında folat kaybederken, dondurucuda bekleyen bir brokoli bir yıl boyunca %10 oranında folat kaybediyor

Sonuç Olarak;

Donmuş brokoli de en az taze brokoli kadar etkili olabilir.


NOT:

Brokoli dondurulma işlemine girmeden ısıtılıp yemeye hazır hale getirilmektedir. Bu da sulforafan konusunda gene bir azalmaya neden olmaktadır. İmkan dahilinde brokolilerinizi kendiniz iyice dilimleyip sonrasinda yıkayıp dondurunuz. (Önce dilimleme sulforafanın aktifleşmesi için önemlidir.)

Bir yanıt yazın