Dondurulmuş Yaban Mersini / Taze Yaban Mersini

DONDURULMUŞ YABAN MERSİNİ / TAZE YABAN MERSİNİ

Evet bir kıyaslamaya daha geldik. Herkes dondurulmuş gıdalara karşı bir şüphe içerisinde. Her gıda dondurulduğunda etkisini yitiriyor gibi geliyor. Ama bu durum yaban mersininde çok çok farklı. Çünkü onun etkisi dondurulduğunda artıyor! Evet yanlış duymadınız, artıyor.

  • Olgunlaşmış bir yaban mersinini direkt tarladan koparıp saatler içerisinde yediğinizde oldukça faydalıdır. Ama yaban mersini bekledikçe birçok besin değerini kaybeder. Ama bazı değerler de donduruldukça aksine artmaktadır.
  • Yapılan bir çalışmada taze, yeni koparılmış yaban mersini ile dondurulmuş yaban mersinin çoğu besinsel içeriklerinin aynı olduğu ve birçoğunun da dondurulmuş olanda daha fazla olduğu bulunmuş; ama burada şuna dikkat çekmek istiyorum, kıyaslanan, yeni koparılmış yaban mersinidir. Neden bu önemli? Çünkü yaban mersini koparıldıktan sonra market rafına gelene kadar belirli bir zaman geçiyor ve bu zamanda besinsel içeriği gittikçe azalıyor.
  • Aynı hasattan çıkan yaban mersinlerinin dondurulan ve taze şekilde markete gönderilen ürünler arasında şöyle bir fark daha var. Dondurulan gıdalar donma işleminin sağlığı için daha az zirai ilaca maruz bırakılıyor! Tabi ki siz mümkün olduğunca organik bulmaya çalışın.
  • Yaban mersini tam olgunlaşmadan dalından koparılır ki markette sizlere gelene kadar olgunlaşsın bu da, bazı vitamin değerlerinin tam olgunlaşıp dondurulan yaban mersinlerinden daha çok olmasını açıklar. Yaban mersini 2-3 gün içinde olgun bile toplansa bazı vitamin değerlerini hızlıca kaybeder.
  • Antosiyaninler, C Vitamini dondurulmuşlarda daha yüksektir. Özellikle antosiyaninler yaban mersininin belki de en önemli antioksidan bileşikleridir.
  • Lutein (karotenoid, yağda eriyen biyolojik pigment,antioksidan) yaban mersini donduruldukça azalır, ama bekledikçe artar. Yani üç günlük bir yaban mersininde lutein yüksekken taze yaban mersininde ve dondurulmuşta azdır.
  • Polifenoller, dondurulmuşta en fazladır. Taze koparıldığında az beklediğinde artmaktadır.

Sonuç Olarak;

Dondurulmuş yaban mersinleri tercihiniz olabilir. Ayrıca taze topladığınızda bile bahçeden ya da bir çiftlikten aldığınızda dondurup, yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın